16.09.2024

Студэнты БДУІР напісалі рэспубліканскую дыктоўку «Дзень народнага адзінства»

16 верасня рэспубліканская дыктоўка прайшла на базе ўніверсітэтаў краіны.

Яго тэкст чытала першы намеснік старшыні Саюза пісьменнікаў Беларусі Алена Стэльмах. Яна адзначыла цікавыя асаблівасці тэксту: гістарычны змест, які распавядае пра падзеі 1939 года, а таксама напамін пра Год якасці.

Алена Анатольеўна падкрэсліла складанасць дыктоўкі 2024 года, бо ў ёй прысутнічае мноства складаназалежных сказаў і дастаткова аб'ёмных па зместу слоў.

Трансляцыя дыктоўкі вялася з Беларускага дзяржаўнага педагагічнага ўніверсітэта ім. М.Танка. Напісанне рэспубліканскай дыктоўкі - вялікае свята. Дыктоўка традыцыйна праводзіцца напярэдадні Дня народнага адзінства і сімвалізуе мудрасць беларускага народа, жаданне жыць у адзінстве. Тэма гэтага года вельмі актуальная для школьнікаў і студэнтаў, таму што прысвечана патрыятызму беларускага народа і нагадвае аб любові да Радзімы.

У Беларускім дзяржаўным ўніверсітэце інфарматыкі і радыёэлектронікі рэспубліканскую дыктоўку напісалі студэнты ФРЭ і ФІБ. Яны падзяліліся ўражаннямі, адзначыўшы, што заўсёды з вялікай радасцю ўдзельнічаюць у патрыятычных мерапрыемствах, такім чынам выказваючы сваю адданасць Беларусі.

Падрыхтавана прэс-службай
Фота Ксеніі Церашковай